Trawa dla koni- pytania i odpowiedzi.

Pytania i odpowiedzi

Kiedy najlepiej posiać trawę na pastwisku dla koni?
Wiosna i wczesna jesień to najlepszy czas na wysiewanie trawy. Temperatura gleby powinna wynosić co najmniej 8°C (łatwo ją zmierzyć). Postaraj się przeprowadzić wysiew przed zapowiadanymi opadami deszczu. Mieszankę Horse Master można wysiewać do końca września.
Jak długo należy odczekać, zanim zacznie się użytkować nowo obsiane pastwisko?
Nowo obsiane pastwisko nie może być użytkowane przez okres dwóch miesięcy. Zanim zaczniesz wypasać na nim konie, trawę trzeba przynajmniej raz skosić; koszenie należy wykonać, kiedy trwa osiągnie wysokość około 15 cm. Jeśli na pastwisku są jakieś niezadarnione miejsca, należy dosiać trawę, a w razie konieczności warto dostarczyć trawie dodatkowe składniki pokarmowe (azot, potas i fosfor).

Jak mogę zrekultywować słabej jakości pastwisko z dużą ilością niezadarnionych miejsc?
Dosiew nasion to dobry sposób na renowację runi, która straciła nieco na gęstości i ma niezadarnione miejsca. W porównaniu do ponownego obsiewania pastwiska dosiew ma jedną istotną zaletę: pastwisko można zacząć użytkować szybciej. Poza tym dosiew nasion jest znacznie tańszy niż ponowne obsianie pastwiska.

Kiedy najlepiej przeprowadzić rekultywację pastwiska dla koni?
Najlepszym czasem na dosiewanie trawy na pastwisku jest okres od początku lutego do końca kwietnia oraz od początku sierpnia do końca września. Aby przeprowadzić dosiew na pastwisku z dużą ilością niezadarnionych miejsc, będziesz potrzebować 40 kg mieszanki Horse Master na hektar. W przypadku pastwiska z niewielką ilością niezadarnionych miejsc wystarczy 25 kg mieszanki Horse Master na hektar.

Czy pastwisko dla koni powinno być nawożone?
Nawożenie i wapnowanie to zabiegi niezbędne do utrzymania pastwiska dla koni w dobrym stanie. To mit, że słabej jakości pastwiska są wystarczające dla koni. Dla utrzymania dobrego stanu zdrowia konie potrzebują składników pokarmowych i mikroelementów, które czerpią z trawy. Ponadto na słabej jakości pastwiskach konie zjadają dużo ziemi i piasku, co znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia u nich kolki piaskowej.
Jakich nawozów potrzebuje pastwisko dla koni?
Plan nawożenia należy opracować na podstawie stanu gleby. Dobrym sposobem jest oddanie próbki gleby do analizy co 4-5 lat. Badania takie wykonać można w instytucjach takich jak Stacje Chemiczno-Rolnicze www.schr.gov.pl.

Czy trawa może wywołać ochwat u mojego konia?
Główną przyczyną ochwatu jest pasza zawierająca zbyt dużo fruktanów. Fruktany to węglowodany (cukry) wytwarzane w trawach pod wpływem promieniowania słonecznego. Rośliny produkują szczególnie dużo fruktanów, kiedy noce są zimne, a dni słoneczne.

Czy mieszanka traw Horse Master zawiera fruktany?
Barenbrug analizuje zawartość fruktanów w ponad 70 odmianach trawy rocznie. Odmiany w mieszance Horse Master zawierają średnio o połowę fruktanów mniej niż trawa dla bydła.

Czy siano jest zdrowe dla mojego konia?
Siano lub sianokiszonka to ważna część końskiej diety; składniki te powinny stanowić co najmniej 60% racji pokarmowej. Dieta koni o niskich potrzebach energetycznych może nawet w całości składać się z siana bądź jego pochodnych. Konie potrzebują siana o dużej zawartości włókna i niskiej zawartości cukrów.

Czy mieszanka Horse Master nadaje się do produkcji siana bądź kiszonki?
Tak, mieszanka Horse Master bardzo dobrze nadaje się do produkcji siana i kiszonki.

W którym stadium wzrostu trawa jest najlepsza dla konia?
Trawa o wysokości około 15 cm charakteryzuje się dobrze zbilansowanym składem składników odżywczych, odpowiednim dla koni. Barenbrug zaleca, by karmić konie trawą znajdującą się w tym stadium wzrostu, stosując system wypasu rotacyjnego na kilku (3 do 5) pastwiskach. Wypuść konie na pastwisko, gdy tylko trawa osiągnie właściwą wysokość. Pozwól im się paść i przenieś je na następne pastwisko, kiedy tylko trawa na nim osiągnie odpowiednią wysokość. Wtedy możesz przeprowadzić nawożenie i inne zabiegi pielęgnacyjne na pierwszym pastwisku. Taki system zapewni koniom trawę zawsze odpowiedniej jakości i dodatkowo pozwoli na właściwą pielęgnację pastwisk.

Facebook

Wieści z Facebook'a

Witamy w świecie traw!

Czytaj także

Mieszanki traw pastewnych

Mieszanki pastewne - Pytania i odpowiedzi.

Od kiedy można siać na wiosnę?

Dlaczego po zasiewie mieszanki traw z koniczyną (lub lucerną) wykiełkowała sama trawa?

Kiedy można podsiać użytek zielony, a kiedy należy go założyć od nowa?

Do kiedy można siać jesienią ?

Czy należy wapnować przed siewem mieszanki traw z motylkowatymi (koniczyną/lucerną)?

Jaka jest data przydatności mieszanek nasion traw?

Od kiedy można siać na wiosnę?
Wiosną siew należy przeprowadzić jak najwcześniej, jeśli tylko grunt pozwoli na wykonanie niezbędnych czynności (gleba nie może być za mokra). Ma to olbrzymie znaczenie szczególnie na glebach szybko przesychających wiosną.

Dlaczego po zasiewie mieszanki traw z koniczyną (lub lucerną) wykiełkowała sama trawa?
Przyczyną niewykiełkowania roślin motylkowych może być zbyt niskie pH gleby, bądź pozostałości środków ochrony roślin. Optymalne pH dla koniczyn wynosi 5,5-6,5 dla lucerny 6,2-7,0. Natomiast problem pozostałości w glebie substancji ze środków ochrony roślin występuje na stanowiskach gdzie przedplonem były głównie kukurydza i zboża.

Kiedy można podsiać użytek zielony, a kiedy należy go założyć od nowa?

Użytek zielony możemy podsiać jeśli ruń jest zbyt rzadka i jest sporo odsłoniętych miejsc. Podsiew przeprowadzamy bardzo wczesną wiosną lub wczesną jesienią (druga połowa sierpnia). Wczesna jesień jest najlepsza ze względu na niższą konkurencyjność traw, które zostały w użytku i pewniejsze opady potrzebne na kiełkowanie nasion podsianych. Jeśli użytek ma wiele lat, dominują w nim chwasty bądź gatunki nieszlachetne należy taki użytek zniszczyć i zalożyć na nowo (więcej informacji w zakładce agrotechnika użytków zielonych).

Do kiedy można siać jesienią? 
O ostatecznym jesiennym terminie siewu decyduje skład mieszanki. Mieszanki złożone
z samych życic możemy siać do końca września. Jeśli poza życicą w składzie są inne gatunki traw najlepiej jest zasiać je do połowy września. Mieszanki z koniczyną siejemy najpóźniej na początku września, a z lucerną do końca sierpnia gdyż rośliny motylkowate potrzebują więcej czasu na wykształcenie pędów bocznych warunkujących przetrwanie zimy.

Czy należy wapnować przed siewem mieszanki traw z motylkowatymi (koniczyną/lucerną)?
Optymalne pH dla mieszanek z motylkowatymi wynosi 5,8-6,2. Jeśli spełniamy ten warunek, wapnowanie mimo, że nie jest konieczne, jest zalecane, gdyż rośliny motylkowate wykorzystują sporo wapnia i odżywienie ich wapniem wpływa bardzo korzystnie na plonowanie 
i jakość gotowej sianokiszonki.

Jaka jest data przydatności mieszanek nasion traw?
Zgodnie z Dziennikiem Ustaw z 28 grudnia 2012r. Poz.1512- Ustawa o nasiennictwie, termin przydatności mieszanek nasion traw wynosi 3 lata od daty pakowania, jednak w trzecim roku, w terminie do 30 czerwca. Po tym okresie mieszanka nasion traw nie nadaje się do sprzedaży.
Data pakowania- "Date of closing", znajduje się na każdym opakowaniu, na zielonej etykiecie, która wydawana jest do każdego opakowania przez Holenderską Inspekcję Nasienną NAK. Etykieta ta jest jednocześnie potwierdzeniem, wydania przez Inspekcję Nasienną świadectwa kwalifikacji do danej partii nasion traw.