Brakuje Ci sianokiszonki? Mamy na to rozwiązanie!

Po ostatnim, trudnym sezonie wegetacyjnym, warto się zastanowić nad sposobami uzupełniania paszy objętościowej na cały sezon. Bardzo dobrym rozwiązaniem są mieszanki poplonowe.
Na rynku mamy dostępne różne gatunki roślin, które można wykorzystać jako poplonowe np. rzodkiew oleista, facelia, słonecznik. Są to rośliny, które produkują dużo zielonej masy w krótkim czasie, jednak nie są to rośliny, które mają wysoką wartość pokarmową, istotną dla hodowcy.
Najlepszym rozwiązaniem są mieszanki traw, które w swoim składzie posiadają życice i rośliny motylkowe, pozwalające uzyskać sianokiszonkę o bardzo wysokich parametrach, doskonałą do zakiszania.
Jaką mieszankę poplonową warto zasiać?

HZZ OSOWA SIEŃ: 90ha mieszanki poplonowej B&G-13; Siew: 20.08.2018, po zbożach ozimych; Koszenie pierwsze na jesień 2018, Zdjęcie zrobione: 17.04.2019
Odpowiedzią jest mieszanka B&G 13 Milkway Poplon firmy Barenbrug, która jest doskonałym źródłem sianokiszonki dla wysokowydajnych krów mlecznych i jest możliwa do zebrania w krótkim czasie.
Mieszanka B&G 13 Milkway Poplon zawiera w swoim składzie wykę ozimą, życicę wielokwiatową oraz koniczynę inkarnatkę. Taki dobór komponentów pozwala uzyskać najlepszy materiał pod względem smakowitości oraz wartości pokarmowej, a także pozostawia doskonałe stanowisko dla rośliny następnej. Życica wielokwiatowa podnosi ilość energii w paszy, natomiast dzięki roślinom motylkowym, rośnie ilość białka. Taki dobór gatunków pozwala na odpowiednie zakiszenie zielonki.

HZZ OSOWA SIEŃ ; 90ha mieszanki poplonowej BG-13; Siew: 20.08.2018, po zbożach ozimych; Koszenie pierwsze na jesień 2018, Zdjęcie zrobione: 17.04.20
Termin siewu
Mamy do wyboru dwa terminy siewu, po zbożach ozimych lub po kukurydzy. Dzięki temu możemy dostosować zasiew do swoich potrzeb. Cechą mieszanki B&G-13 Milkway Poplon jest szybki czas kiełkowania i wzrostu. Po około 8-9 tygodniach mieszanka jest gotowa do zbioru.
Przy zastosowaniu wczesnego terminu siewu (po zbożach ozimych) i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, możemy zebrać dwa pokosy w roku siewu. Jeżeli mieszankę wysiejemy w późniejszym okresie, pokos zbieramy wczesną wiosną tj.koniec kwietnia/początek maja, a na stanowisku po niej siejemy kukurydzę lub też użytkujemy cały rok.
Dzięki zawartości roślin motylkowych w mieszance, stanowisko jest wzbogacone w azot i znacznie poprawia się struktura gleby.
Mieszankę B&G-13 Milkway Poplon możemy wykorzystać jako zielony nawóz siejąc ją w dawce 35 kg/ha lub jako paszę w ilości 50 kg /ha.
