Profesjonalne trawy dla koni.

PORTAL_SLIDE_paardengras.jpg

Kiedy najlepiej posiać trawę na pastwisku dla koni?
Wiosna i wczesna jesień to najlepszy czas na wysiewanie trawy. Temperatura gleby powinna wynosić co najmniej 8°C (łatwo ją zmierzyć). Postaraj się przeprowadzić wysiew przed zapowiadanymi opadami deszczu. Mieszankę Horse Master można wysiewać do końca września.
Jak długo należy odczekać, zanim zacznie się użytkować nowo obsiane pastwisko?
Nowo obsiane pastwisko nie może być użytkowane przez okres dwóch miesięcy. Zanim zaczniesz wypasać na nim konie, trawę trzeba przynajmniej raz skosić; koszenie należy wykonać, kiedy trwa osiągnie wysokość około 15 cm. Jeśli na pastwisku są jakieś niezadarnione miejsca, należy dosiać trawę, a w razie konieczności warto dostarczyć trawie dodatkowe składniki pokarmowe (azot, potas i fosfor).

Jak mogę zrekultywować słabej jakości pastwisko z dużą ilością niezadarnionych miejsc?
Dosiew nasion to dobry sposób na renowację runi, która straciła nieco na gęstości i ma niezadarnione miejsca. W porównaniu do ponownego obsiewania pastwiska dosiew ma jedną istotną zaletę: pastwisko można zacząć użytkować szybciej. Poza tym dosiew nasion jest znacznie tańszy niż ponowne obsianie pastwiska.

Kiedy najlepiej przeprowadzić rekultywację pastwiska dla koni?
Najlepszym czasem na dosiewanie trawy na pastwisku jest okres od początku lutego do końca kwietnia oraz od początku sierpnia do końca września. Aby przeprowadzić dosiew na pastwisku z dużą ilością niezadarnionych miejsc, będziesz potrzebować 40 kg mieszanki Horse Master na hektar. W przypadku pastwiska z niewielką ilością niezadarnionych miejsc wystarczy 25 kg mieszanki Horse Master na hektar.

Czy pastwisko dla koni powinno być nawożone?
Nawożenie i wapnowanie to zabiegi niezbędne do utrzymania pastwiska dla koni w dobrym stanie. To mit, że słabej jakości pastwiska są wystarczające dla koni. Dla utrzymania dobrego stanu zdrowia konie potrzebują składników pokarmowych i mikroelementów, które czerpią z trawy. Ponadto na słabej jakości pastwiskach konie zjadają dużo ziemi i piasku, co znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia u nich kolki piaskowej.
Jakich nawozów potrzebuje pastwisko dla koni?
Plan nawożenia należy opracować na podstawie stanu gleby. Dobrym sposobem jest oddanie próbki gleby do analizy co 4-5 lat. Badania takie wykonać można w instytucjach takich jak Stacje Chemiczno-Rolnicze www.schr.gov.pl.

Czy trawa może wywołać ochwat u mojego konia?
Główną przyczyną ochwatu jest pasza zawierająca zbyt dużo fruktanów. Fruktany to węglowodany (cukry) wytwarzane w trawach pod wpływem promieniowania słonecznego. Rośliny produkują szczególnie dużo fruktanów, kiedy noce są zimne, a dni słoneczne.

Czy mieszanka traw Horse Master zawiera fruktany?
Barenbrug analizuje zawartość fruktanów w ponad 70 odmianach trawy rocznie. Odmiany w mieszance Horse Master zawierają średnio o połowę fruktanów mniej niż trawa dla bydła.

Czy siano jest zdrowe dla mojego konia?
Siano lub sianokiszonka to ważna część końskiej diety; składniki te powinny stanowić co najmniej 60% racji pokarmowej. Dieta koni o niskich potrzebach energetycznych może nawet w całości składać się z siana bądź jego pochodnych. Konie potrzebują siana o dużej zawartości włókna i niskiej zawartości cukrów.

Czy mieszanka Horse Master nadaje się do produkcji siana bądź kiszonki?
Tak, mieszanka Horse Master bardzo dobrze nadaje się do produkcji siana i kiszonki.

W którym stadium wzrostu trawa jest najlepsza dla konia?
Trawa o wysokości około 15 cm charakteryzuje się dobrze zbilansowanym składem składników odżywczych, odpowiednim dla koni. Barenbrug zaleca, by karmić konie trawą znajdującą się w tym stadium wzrostu, stosując system wypasu rotacyjnego na kilku (3 do 5) pastwiskach. Wypuść konie na pastwisko, gdy tylko trawa osiągnie właściwą wysokość. Pozwól im się paść i przenieś je na następne pastwisko, kiedy tylko trawa na nim osiągnie odpowiednią wysokość. Wtedy możesz przeprowadzić nawożenie i inne zabiegi pielęgnacyjne na pierwszym pastwisku. Taki system zapewni koniom trawę zawsze odpowiedniej jakości i dodatkowo pozwoli na właściwą pielęgnację pastwisk.

Facebook

Wieści z Facebook'a

Witamy w świecie traw!

Czytaj także

Mieszanki traw pastewnych

W zakresie mieszanek nasion traw pastewnych, odpowiedzieliśmy na najczęściej zadawane pytania.