Jak prawidłowo założyć użytek zielony.

zakładanieuzytku1.jpg

Stary użytek zielony opryskaj herbicydem nieselektywnym. Zabieg ten zlikwiduje uciążliwe chwasty, niszcząc także rośliny trudne w zwalczaniu jak perz właściwy. Po oprysku pozostaw stanowisko na około 14-21 dni, aby środek chemiczny mógł w pełni zadziałać.

 

 

 

 

 

zakladanieuzytku2.jpg

Zniszczoną darń rozdrobnij na mniejsze fragmenty przy użyciu brony talerzowej, glebogryzarki lub brony aktywnej. Rozdrobnienie pozwoli na dokładniejszą uprawę i przygotowanie stanowiska do ponownego zasiewu.

 

 

 

 

 

zakładanieuzytku3.jpg

Wykonaj orkę na 25-30 cm głębokości. Zwróć uwagę na prawidłowe ustawienie pługa. Dzięki wcześniejszemu rozdrobnieniu zniszczonej darni, znacznie łatwiej przeprowadzisz orkę. Podczas orki można stosować sprzęgane z pługiem wały uprawowe w zależności od rodzaju występującej gleby.  Jeżeli stosujesz nawożenie przedsiewne to po orce rozsiej nawozy mineralne, tak by podczas dalszej uprawy zostały wymieszane z glebą.

 

 

 

 

 

zakladanieuzytku4.jpg

Kolejnym zabiegiem agrotechnicznym jest uprawa przedsiewna. Ma ona olbrzymie znaczenie dla prawidłowego wysiewu i wpływa na równomierność wschodów i wielkość zachwaszczenia nowego użytku zielonego. Im lepiej przygotujesz stanowisko, tym szybciej wykonasz wszelkie zabiegi podczas użytkowania nowej łąki lub pastwiska.

 

 

 

 

zakladanieuzytku5.jpg

Siew wykonaj na głębokość 1-2 cm. Jeżeli używasz sienika rzędowego to zwróć uwagę aby odległość międzyrzędzi nie była większa jak 10cm. Jeżeli twój siewnik ma szerszy rozstaw redlic, zastosuj się krzyżowy wykonując przejazdy wzdłuż i w poprzek. Po siewie koniecznie dociśnij nasiona wałując przyszły użytek zielony. Wałowanie wpływa także na szybkość wschodów zwiększając podsiąk i tym samym zmniejsza zachwaszczenie nowej uprawy.

Facebook

Wieści z Facebook'a

Witamy w świecie traw!

Czytaj także

Mieszanki traw pastewnych

W zakresie mieszanek nasion traw pastewnych, odpowiedzieliśmy na najczęściej zadawane pytania.