Wysokość koszenia nabiera znaczenia.

Zbyt niskie koszenie – niekorzystne skutki.
Okazuje się, że w wielu gospodarstwach łąki koszone są na bardzo niską wysokość. Oto najczęściej obserwowane efekty takiego podejścia:
- wydłużony czas regeneracji roślin
- powolny odrost
- obniżenie odporności na stres pogodowy i choroby
- spadek wydajności runi
- obumieranie roślin i przerzedzanie łąk

Optymalna wysokość.
Dla łąk optymalna wysokość koszenia to 6-7cm. Ten przedział pozwala na dość szybkie odbicie roślin po skoszeniu. Trawy nie muszą wówczas „tracić energii” na odbudowę zbyt mocno zredukowanych pędów, dlatego łatwiej odbudują plon i rozpoczną kolejny odrost. W przypadku lucerny i mieszanek z dużym udziałem roślin motylkowatych optymalny zakres wysokości koszenia to 7-9 cm, czyli nieco wyżej niż zalecenia dla użytków trawiastych.
Zdziwili się pewnie wszyscy, którzy wykaszają swoje łąki i lucerniki do przysłowiowego „zera”.

 

prawidlowa_wysokosc.JPG

Prawidłowa wysokość koszenia traw.

yellowjacket_2.jpg

Lucernę kosimy wyżej niż trawy

Wyżej przy ostatnim pokosie.
Każdego roku w końcówce sezonu wegetacyjnego, rośliny przygotowują się do zimowego spoczynku. Aby poprawić zimowanie i wiosenną regenerację, należy pamiętać o nieco wyższym skoszeniu ostatniego pokosu. Zarówno dla łąk jak i lucerny, wysokość koszenia w okresie jesiennym powinna być większa o 2-3 cm w stosunku do wcześniejszych pokosów. Trawy jesienią kosimy na min. 8 cm, natomiast lucerniki na min. 10cm.

Nisko przed podsiewem.
Jednym z momentów kiedy warto z kolei opuścić maksymalnie elementy tnące w swoich kosiarkach jest pokos przed planowanym podsiewem łąki. Jeśli planujecie zagęścić ruń szlachetnymi trawami (B&G 2 Milkway Tetra, B&G 4 Milkway Universal), to wskazane będzie maksymalne osłabienie przerzedzonej darni przed wykonaniem podsiewu. Nisko skoszone trawy będą wolno odrastać co pozwoli na łatwiejszy rozwój nowych roślin.

Facebook

Wieści z Facebook'a

Witamy w świecie traw!

Czytaj także

Maksymalne plony traw na gruntach ornych.

Pasze z łąk i pastwisk.
W chowie bydła mlecznego o efektach ekonomicznych decydują pasze. Szczególna rola przypada użytkom zielonym, o czym świadczą wydajności mleka uzyskiwane od krów w wielu krajach, w których pasze z łąk i pastwisk stanowią główne źródło składników pokarmowych. 

Mieszanka poplonowa - sposób na brak sianokiszonki

Przebieg obecnego sezonu wegetacyjnego już spowodował spore straty w plonach. Pierwsze pokosy były znacznie mniejsze niż zeszłoroczne, a jak wiadomo, to one są najbardziej obfite. Mieszanka poplonowa to dobre rozwiązanie do uzupełnienia pasz objętościowych.