Uzupełnij brak sianokiszonki. Jesienne zasiewy.

Barenbrug zbiory traw.jpg

Wrzesień to nie tylko zbiory ostatnich pokosów, ale również zasiewy nowych łąk i pastwisk. W obecnym terminie, zalecamy zasiew mieszanek wieloletnich złożonych z traw np. B&G 7 Milkway Water i B&G 8 Milkway Structo lub traw z dodatkiem koniczyn: B&G 6 Milkway Super i B&G 11 Milkway Complex.

Do końca września możemy zasiać mieszanki życicowe do intensywnej uprawy na gruntach ornych jak B&G 1 Milkway Sprint oraz B&G 2 Milkway Tetra lub mieszankę poplonową B&G 13 Milkway Poplon.

Wrzesień i październik na użytkach istniejących to dobry moment na przygotowanie traw do zimy poprzez wykoszenie niewyjadów na pastwiskach oraz nawożenie. Jesienne nawożenie fosforem i potasem przeprowadzamy w celu zwiększenia zimotrwałości użytków zielonych. Jest to zabieg niezbędny szczególnie na gruntach narażonych na tworzenie się zastoisk wodnych i wywiewanie okrywy śnieżnej. Fosfor wzmacnia system korzeniowy, potas natomiast zagęszcza sok komórkowy podnosząc odporność roślin na mróz.

Jest to również odpowiedni czas na regulację odczynu gleby poprzez zastosowanie wapnowania pogłównego łąk i pastwisk

Późna jesień to również czas nawożenia organicznego użytków zielonych obornikiem.

Warunkiem powodzenia takiego nawożenia jest użycie obornika dobrze przefermentowanego i drobne, równomierne rozrzucenie w dawce nie większej jak 20 ton na hektar.

 Dzięki tym zabiegom nasze trawy lepiej przetrwają trudne zimowe warunki, a wiosną szybciej wystartują w wyścigu o wysoką produkcyjność.  

Facebook

Wieści z Facebook'a

Witamy w świecie traw!

Czytaj także

Wysokość koszenia nabiera znaczenia.

Czy zastanawialiście się jak wpływa wysokość koszenia na ruń waszej łąki? Na jaką wysokość ustawić kosiarkę podchodząc do kolejnego pokosu?

Maksymalne plony traw na gruntach ornych.

Pasze z łąk i pastwisk.
W chowie bydła mlecznego o efektach ekonomicznych decydują pasze. Szczególna rola przypada użytkom zielonym, o czym świadczą wydajności mleka uzyskiwane od krów w wielu krajach, w których pasze z łąk i pastwisk stanowią główne źródło składników pokarmowych.