Mulczowanie trawnika

 

HEADER_Mulch-NL-500_PL.jpg

Mulczowanie
Mulczowanie, zyskuje coraz większą popularność. Metoda ta pozwala dbać o trawnik w zrównoważony, przyjazny środowisku sposób. Czym jest mulczowanie i na czym polega? To ważny temat, ponieważ czasem przeprowadzenie mulczowania w prawidłowy sposób jest niemożliwe ze względu na niewłaściwy dobór trawy!

Czym jest mulczowanie?
Słowo „mulcz” znaczy dosłownie „okrycie gleby”: to warstwa materii organicznej rozkładana na powierzchni gleby. Do mulczowania można stosować na przykład słomę, siano, liście, zrębki drewna, karton, trawę itp. Mulczowanie poprawia jakość gleby, chroni ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zwiększa zawartość materii organicznej i składników odżywczych w glebie oraz ogranicza wzrost chwastów. Jeśli chodzi o pielęgnację trawników, mulczowanie oznacza pielęgnację trawnika w obiegu zamkniętym. Nazwa brzmi dość skomplikowanie, zatem wyjaśnijmy, co dokładnie oznacza.

 

Mulchmaaier.jpg

Mulczowanie lub pielęgnacja trawnika w obiegu zamkniętym
Mulczowanie to wspaniała, zrównoważona metoda pielęgnacji trawnika, pozwalająca uzyskać piękną darń, która jest w dużym stopniu samowystarczalna. Polega na koszeniu trawnika z równoczesnym rozdrabnianiem pokosu na małe kawałeczki. Drobiny te są następnie wydmuchiwane z powrotem na trawę i równomiernie rozprowadzane między roślinami. W przypadku tradycyjnego koszenia ścięte źdźbła są o wiele większe, co może powodować problemy. Mulczowanie to pielęgnacja trawnika w obiegu zamkniętym: ścięte i rozdrobnione źdźbła są wykorzystywane jako źródło pokarmu dla organizmów glebowych, a ostatecznie dla samej trawy, dzięki czemu cykl się zamyka. Ale uwaga: mulczowanie przyniesie właściwe rezultaty jedynie wtedy, gdy trawa nie jest zbyt długa. Jeśli źle dobierzesz rodzaj trawy, ten sposób pielęgnacji niesie ze sobą duże ryzyko! Mulczowanie sprawdzi się o wiele lepiej w przypadku wolno rosnącej darni, zapewniając Ci piękny trawnik.

 Kosiarki mulczujące
Aby wykonać mulczowanie, potrzebujesz kosiarki wyposażonej w tę funkcję. Agregat mulczujący nie ma otworu, którym wylatuje pokos; ścięta trawa wiruje pod jego kopułą, a specjalnie ukształtowane ostrza tną ją na bardzo drobne kawałeczki. Gdy trawa jest już wystarczająco rozdrobniona, zostaje równomiernie rozprowadzona na trawniku. Te ścinki stanowią źródło pokarmu dla żyjących w glebie organizmów, rozkładających je na składniki odżywcze, które mogą zostać pobrane przez rośliny. Jeśli będziesz się ociągać z koszeniem, ścinki trawy będą za duże i spowodują problemy z dostępnością tlenu w trawie. Upewnij się, czy Twój trawnik nadaje się do mulczowania. Wybieraj wolno rosnące gatunki/odmiany traw o niskim węźle krzewienia.

Gras_mulchen.jpg

Korzyści z mulczowania
Mulczowanie oferuje wiele korzyści, pod warunkiem jednak, że jest wykonywane prawidłowo. Po pierwsze, zmniejsza potrzeby trawnika w zakresie nawożenia, ponieważ część składników odżywczych rośliny otrzymują z rozłożonego pokosu. To przyjazna środowisku, a więc zrównoważona metoda! Ponadto mulczowanie oszczędza Twój czas, ponieważ po koszeniu nie musisz zbierać i usuwać ściętej trawy. Dodana do gleby materia organiczna w postaci ściętej trawy tworzy bufor zmniejszający parowanie wody z gleby, dzięki czemu darń lepiej znosi upały i suszę. Bogatsza fauna glebowa utrzymuje trawę w lepszym zdrowiu. Pamiętaj, że szybciej rosnące gatunki/odmiany traw potrzebują zwykle więcej nawozu! Szybko rosnące rośliny mogą sprawiać kłopoty przy mulczowaniu. Rośliny o wolnym wzroście mają mniejsze wymagania pokarmowe, dzięki czemu idealnie nadają się do pielęgnacji w obiegu zamkniętym. 

Idealna trawa do mulczowania
Należy pamiętać, że czasem mulczowanie nie jest możliwe. Jeśli trawa jest za wysoka lub zbyt mokra, nie wolno mulczować trawnika. Zbyt duże ścinki mogą zaburzać cyrkulację powietrza i zwiększać ryzyko pojawienia się pleśni, co z kolei negatywnie wpływa na zdrowie darni. Nie jest to jednak problemem, jeśli wybierzesz właściwy rodzaj trawy: mieszanka Resilient Blue® Lawn została specjalnie opracowana i doskonale nadaje się do pielęgnacji z użyciem kosiarek mulczujących i automatycznych. Trawy Resilient Blue® szybko kiełkują, cechują się niskim punktem krzewienia oraz wytwarzają niewiele biomasy. Dzięki temu nie potrzebują częstego koszenia, co czyni mieszankę Resilient Blue® Lawn idealną trawą do mulczowania. Raczej nie przegapisz terminu koszenia. Ponadto nie musisz stosować dużych ilości nawozów, ponieważ trawa Resilien Blue daje sobie radę przy zmniejszonym nawożeniu. A co najważniejsze, mieszanka Resilient Blue® Lawn zapewnia piękną, zdrową i wytrzymałą darń!

Facebook

Wieści z Facebook'a

Witamy w świecie traw!

Czytaj także

Wysokość koszenia nabiera znaczenia.

Czy zastanawialiście się jak wpływa wysokość koszenia na ruń waszej łąki? Na jaką wysokość ustawić kosiarkę podchodząc do kolejnego pokosu?

Maksymalne plony traw na gruntach ornych.

Pasze z łąk i pastwisk.
W chowie bydła mlecznego o efektach ekonomicznych decydują pasze. Szczególna rola przypada użytkom zielonym, o czym świadczą wydajności mleka uzyskiwane od krów w wielu krajach, w których pasze z łąk i pastwisk stanowią główne źródło składników pokarmowych.