Mieszanka poplonowa - sposób na brak sianokiszonki

źródło: agroFakt.pl

Żniwa już w pełni, warto zastanowić się jak poradzić sobie z rosnącym niedoborem pasz objętościowych. Tegoroczna susza, która towarzyszy nam od kwietnia, spowodowała spadek wielkości oraz jakości pierwszego pokosu. Kolejne, za sprawą niesprzyjającej aury, również mogą okazać się nie najlepsze. Wobec tego warto postawić na siew mieszanek poplonowych, które uzupełnią niedobór pasz objętościowych oraz pozostawią po sobie doskonałe stanowisko dla roślin następczych!

 

poplon_970_250.jpg

Dobra mieszanka poplonowa powinna w swoim składzie zawierać rośliny motylkowate 

Aby poplon miał wysoką wartość odżywczą oraz smakowitość, powinien składać się z odpowiednich gatunków roślin. Tradycyjne poplony złożone z gorczycy, rzodkwi oleistej, facelii czy słonecznika co prawda wytwarzają w szybkim czasie dużą ilość zielonej masy, jednak ich wartość odżywcza i smakowitość jest mała. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie mieszanek składających się z traw i roślin motylkowych. Mieszanki oparte na życicach mogą z powodzeniem konkurować z kukurydzą, gdyż pomagają zakiszać zebraną masę. Na rynku jest dostępna mieszanka nasion B&G 13 Milkway Poplon od Barenbrug, która pozwala uzyskać wysokiej jakości sianokiszonkę w krótkim czasie!

Mieszanka poplonowa – bogata w białko i cukier

B&G 13 Milkway Poplon to mieszanka poplonowa zawierająca w swoim składzie nasiona wyki ozimej (kosmatej), życicy wielkokwiatowej oraz koniczyny inkarnatki. Gatunki roślin zostały tak dobrane, aby wartości odżywcze oraz smakowitość mieszanki była jak najwyższa. Wyka ozima dostarcza białka oraz poprawia jakość gleby. Życica wielkokwiatowa odpowiada, za zwiększony udział cukrów w plonie, z kolei koniczyna inkarnatka zwiększa udział białka oraz poprawia smakowitość mieszanki. Dzięki zastosowaniu tych składników uzyskujemy bardzo dobre stanowisko dla roślin następczych, a wyprodukowaną masę zieloną można użyć do żywienia bydła mlecznego. Uzyskana wysokiej jakości pasza objętościowa z pewnością pozwoli nadrobić braki masy zielonej, które już są widoczne.

Kiedy siać mieszankę poplonową?

Mieszankę B&G 13 Milkway Poplon można zastosować jako poplon jary oraz ozimy, co oznacza, że można ją wysiewać zarówno po uprawach zbożowych, jak i kukurydzy. Mieszanka jest gotowa do zbioru około 8 tygodni od siewu ze względu na szybkie kiełkowanie i wzrost roślin. Siew mieszanki w połowie sierpnia jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, pozwala na uzyskanie dwóch pokosów, pierwszy w połowie października oraz drugi w listopadzie. Po zbiorze późnojesiennego pokosu stanowisko można zaorać pod zasiew zbóż przewódkowych lub zbóż jarych. Jeśli jednak stanowisko ma być przeznaczone pod uprawę kukurydzy, warto po ostatnim pokosie zostawić mieszankę poplonową, aby wczesną wiosną zebrać jeszcze jeden pokos sianokiszonki.

Mieszanka poplonowa pozostawia stanowisko wzbogacone w masę organiczną oraz azot, ze względu na wysoką produkcję masy nadziemnej i podziemnej, a także dzięki dużemu udziałowi roślin motylkowatych. Zastosowanie w płodozmianie mieszanki trawiasto-motylkowej korzystnie wpływa na strukturę gleby oraz plonowanie roślin następczych. Mieszankę B&G 13 Milkway Poplon można wykorzystać jako zielony nawóz w ilości 35kg/ha lub jako paszę wysiewając 50kg/ha.

 

Facebook

Wieści z Facebook'a

Witamy w świecie traw!

Czytaj także

Wysokość koszenia nabiera znaczenia.

Czy zastanawialiście się jak wpływa wysokość koszenia na ruń waszej łąki? Na jaką wysokość ustawić kosiarkę podchodząc do kolejnego pokosu?

Maksymalne plony traw na gruntach ornych.

Pasze z łąk i pastwisk.
W chowie bydła mlecznego o efektach ekonomicznych decydują pasze. Szczególna rola przypada użytkom zielonym, o czym świadczą wydajności mleka uzyskiwane od krów w wielu krajach, w których pasze z łąk i pastwisk stanowią główne źródło składników pokarmowych.