Lucerna wystartowała w początkach marca

Czemu właśnie ta roślina zyskuje na znaczeniu? Uwagę gospodarstw ukierunkowanych na produkcję mleka obok wartości paszowej lucerny przyciąga także jej ponadprzeciętna trwałość – szczególnie w okresie suszy.

 

Start wegetacji

DSC09059.JPG

Łagodna w swoim przebiegu zima i lutowe temperatury powyżej +5 stopni przyspieszyły tegoroczną wiosenną wegetację. Promienie słońca, które od początku marca docierają niemal do wszystkich zakątków naszego kraju dały roślinom wyraźny sygnał do „strartu”.

Połowa marca na 3-letnim lucerniku

DSC09056.JPG

Aby pokazać Wam jak w rzeczywistości wygląda kondycja lucerny Yellow Jacket, odwiedziliśmy w połowie marca lucernik założony w 2018 roku. Na całym ponad 5-hektarowym areale zauważalny jest już kilkucentymetrowy odrost skoszonej późną jesienią lucerny. Rośliny odbijają pomimo wyraźnie zbyt niskiej wysokości na jaką zostały skoszone (pamiętajcie, aby kosząc lucernę ustawić wysokość noży na około 8-10 cm). Trzeci sezon wegetacji rozpoczął się jak widać wcześniej niż w poprzednich latach, a przy takiej kondycji roślin i obecnych warunkach atmosferycznych pierwsze koszenie przewidywane jest w maju.

DSC09057.JPG
Facebook

Wieści z Facebook'a

Witamy w świecie traw!

Czytaj także

Wysokość koszenia nabiera znaczenia.

Czy zastanawialiście się jak wpływa wysokość koszenia na ruń waszej łąki? Na jaką wysokość ustawić kosiarkę podchodząc do kolejnego pokosu?

Maksymalne plony traw na gruntach ornych.

Pasze z łąk i pastwisk.
W chowie bydła mlecznego o efektach ekonomicznych decydują pasze. Szczególna rola przypada użytkom zielonym, o czym świadczą wydajności mleka uzyskiwane od krów w wielu krajach, w których pasze z łąk i pastwisk stanowią główne źródło składników pokarmowych.