Lucerna - więcej korzyści dla Ciebie i Twojego pola!

Lucerna to przede wszystkim ceniona wysokobiałkowa roślina paszowa, odporna na okresowe niedobory wody, pomocna w uzyskaniu równomiernego plonu nawet w trudnych warunkach. Jej uprawa to podstawa żywienia wysokowydajnych krów mlecznych –  zasiej lucernę i oszczędzaj. Jak? To proste!

Newsletter_6Ta roslina nie boi sie suszy2.jpg

Najlepsze białko bez GMO z Twojego pola!

Jako roślina motylkowa lucerna ma dość określone wymagania glebowe – przede wszystkim odpowiednio wysokie pH (min. 6,0), gleba gliniasta o umiarkowanie niskim poziomie wód gruntowych oraz zasobna w potas i inne składniki pokarmowe. Roślina ta dzięki głebokiemu systemowi korzeniowemu (ok. 2-3 metry) sięga do głebszych warstw gleby, gdzie woda jest dostepna, przez co dość dobrze znosi okresy suszy. Dodatkowo symbioza z bakteriami brodawkowatymi dostarcza jej potrzebny azot, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów nawożenia, przy jednoczesnym wysokim plonie białka. Oprócz tego czysty siew lucerny pozwala uzyskać dodatkową korzyść z tytułu płatności bezpośrednich do upraw paszowych. Link do https://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/platnosci-bezposrednie.html jak będą już na 2019

Jak prawidłowo zasiać i jaką lucernę wybrać?

Przy zasiewach lucerny oprócz wybranego przez nas stanowiska niezwykle ważny jest sam zasiew nasion oraz prawidłowa agrotechnika. Lucerna musi być umieszczona płytko (na 1-1,5cm głębokości) w ilości 25kg/ha. Optymalnym terminem siewu jest wczesna wiosna lub późne lato (do końca sierpnia). Wybierając materiał siewny musimy wziąć pod uwagę zimotrwałość, siłę kiełkowania, ale także warto zwrócić uwagę na dodatkową korzyść jaką daje nam otoczkowanie nasion. Otoczka w lucernie Yellow Jacket zapewnia długą żywotność bakterii Rhizobium i utrzymując wilgoć przyśpiesza kiełkowanie nasion. Jest to rozwiązanie pozwalające oszczędzić Twój czas i pieniądze bez dodatkowego zaprawiania materiału siewnego, zapewniające gotowy produkt do użycia. Wszystkie dostepne odmiany Lucerny Yellow Jacket są otoczkowane i zostały sprawdzone w polskich warunkach klimatycznych, potwierdzając w badaniach swoją najwyższą jakość i odporność.

worek lucerna_YelowJacket.png

 

Lucerna tworzy doskonałe stanowisko dla kolejnych upraw – dlaczego?

Rozwinięty system korzeniowy spulchnia głęboko glebę, zwiększając podsiąkanie wody oraz przemieszczanie sie składników pokarmowych w glebie niezbędnych do wzrostu wszystkich roślin. Lucerna dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi z rodzaju Rhizobium wprowadza rocznie ok 350kg czystego azotu na hektar, co daję nam oszczędności i większy plon roślin następczych.

 Dajemy Tobie gotowy produkt do użycia i kompleksowe rozwiązanie dla Twojego gospodarstwa! Zasiej i sprawdź otoczkowaną Lucernę Yellow Jacket!!!

Facebook

Wieści z Facebook'a

Witamy w świecie traw!

Czytaj także

Wysokość koszenia nabiera znaczenia.

Czy zastanawialiście się jak wpływa wysokość koszenia na ruń waszej łąki? Na jaką wysokość ustawić kosiarkę podchodząc do kolejnego pokosu?

Maksymalne plony traw na gruntach ornych.

Pasze z łąk i pastwisk.
W chowie bydła mlecznego o efektach ekonomicznych decydują pasze. Szczególna rola przypada użytkom zielonym, o czym świadczą wydajności mleka uzyskiwane od krów w wielu krajach, w których pasze z łąk i pastwisk stanowią główne źródło składników pokarmowych.