Wiosenna pielęgnacja

Wiosna tuż, tuż. Temperatura rośnie, dzień staje się coraz dłuższy i Twój trawnik za chwilę również przywita nowy sezon. Jak co roku nasze oczekiwania względem tego kawałka zieleni są bardzo wysokie. Przecież musi budzić zazdrość wśród sąsiadów, być odporny na pomysły naszych dzieci, a przy okazji sprawdzić się jako doskonały naturalny dywan podczas wielu imprez sąsiedzko rodzinnych. Co zatem musimy zrobić, aby nasz gazon wytrzymał to wszystko?

Na początku oceńmy bieżący stan naszego trawnika.

Sprawdźmy, czy darń jest cały czas gęsta i nie wykazuje żadnych oznak chorobowych. Jeśli mamy szczęście i nasz trawnik właśnie tak wygląda, wystarczy wysiać nawóz wiosenny Barfertile Start.

w2.jpg

Aplikując ten nawóz dostarczamy od razu 50% azotu do gleby, co rośliny wykorzystują do szybkiej regeneracji po okresie zimowym. Tak duży zastrzyk energii, powoduje więc szybkie zazielenienie oraz wzmocnienie darni.

A co, jeśli nasz trawnik jest szary i mocno przerzedzony?

w3.jpg

Na początku sprawdźmy jego system korzeniowy. Najłatwiej zrobić to przez wycięcie niewielkiego kawałka trawnika razem z korzeniami. Jeśli są zdrowe (białe) wystarczy dokładne wygrabienie lub delikatna wertykujacja. Ten zabieg pozwoli nam usunąć resztki martwych roślin oraz delikatnie napowietrzy darń.

w4.jpg

Następnie wysiewamy nawóz  Barfertile Regeneration, który posiada duży udział fosforu. Składnik ten wpływa korzystnie na regeneracje i rozwój systemu korzeniowego, co pozwoli szybko odbudować gęstą darń.

 Jeśli wiele korzeni jest obumarłych należy dosiać nasiona, aby zagęścić trawnik. W tym celu najlepiej użyć tej samej mieszanki, którą stosowaliśmy do założenia trawnika lub specjalnej mieszanki regeneracyjnej SOS Lawn Repair.

Przed samym wysiewem podobnie jak w poprzedniej sytuacji, najpierw wykonujemy delikatną wertykulacje. Zabieg ten oprócz usunięcia obumarłych roślin spulchni również glebę, przygotowując ją w ten sposób do wysiewu nasion. Na koniec wysypujemy wspomniany już wyżej nawóz Barfertile Regeneration.

 A jeśli zakładacie nowy trawnik – zajrzyjcie tutaj.

 Powodzenia 😊 !

Facebook

Wieści z Facebook'a

Witamy w świecie traw!

Czytaj także

Wysokość koszenia nabiera znaczenia.

Czy zastanawialiście się jak wpływa wysokość koszenia na ruń waszej łąki? Na jaką wysokość ustawić kosiarkę podchodząc do kolejnego pokosu?

Maksymalne plony traw na gruntach ornych.

Pasze z łąk i pastwisk.
W chowie bydła mlecznego o efektach ekonomicznych decydują pasze. Szczególna rola przypada użytkom zielonym, o czym świadczą wydajności mleka uzyskiwane od krów w wielu krajach, w których pasze z łąk i pastwisk stanowią główne źródło składników pokarmowych.