5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o lucernie.

1.  Roślina wysokobiałkowa

Liście lucerny zawierają najwięcej cennego białka.jpg

Produkcja mleka wymaga wykorzystania pasz objętościowych bogatych w białko. Lucerna to jedna z najbardziej wartościowych pod tym względem roślin. Jej liście zawierają średnio 22-25% białka. Zawartość ta jest znacznie mniejsza w kwiatostanach (około 10%), dlatego rolnicy zbierają lucernę zanim rozpoczni się faza kwitnienia.

 

2.  Niskie zapotrzebowanie na azot – oszczędność pieniędzy i środowiska

Wiązanie azotu atmosferycznego przez współżyjące bakterie kolonizujące system korzeniowy lucerny ogranicza jej zapotrzebowanie na dodatkowy azot w formie mineralnej. Nawożenie azotowe ograniczone jest do wiosennej dawki startowej około 25-30 kg czystego składnika na hektar. To ogromna oszczędność pieniędzy oraz środowiska glebowego.

 

3.  Odporność na suszę

Rośliny lucerny są odporne na letnią suszę.jpg

Głębokie ukorzenienie roślin lucerny pozwala jej czerpać zapasy wilgoci z głębszych warstw gleby. Jeśli porównamy np. 30-centymetrową głębokość korzenienia życicy trwałej z sięgającym na co najmniej 1 metr systemem korzeniowym rozwiniętego lucernika to przewaga lucerny w przypadku wystąpienia letniej suszy jest bezdyskusyjna.

 

4.  Wyrównany plon przez cały sezon

Lucerna daje wyrównany plon przez cały sezon.jpg

Dzięki głebokiemu systemowi korzeniowemu lucerna z powodzeniem znosi letnią suszę, czego nie można powiedzieć o innych roślinach uprawnych takich jak np. kukurydza. Pozwala to na zbiór wyrównanych odrostów przez cały okres wegetacyjny. Lucerna bardzo dobrze wykorzystuje także opady, które pojawiają się późnym latem.

 

5.  Dopłaty

Jako roślina wysokobiałkowa lucerna objęta jest wsparciem unijnych dopłat. Wsparcie bezpośrednie upraw roślin paszowych o wysokim potencjale białka obejmje takie rośliny pastewne jak lucerna czy koniczyna.

 

Facebook

Wieści z Facebook'a

Witamy w świecie traw!

Czytaj także

Wysokość koszenia nabiera znaczenia.

Czy zastanawialiście się jak wpływa wysokość koszenia na ruń waszej łąki? Na jaką wysokość ustawić kosiarkę podchodząc do kolejnego pokosu?

Maksymalne plony traw na gruntach ornych.

Pasze z łąk i pastwisk.
W chowie bydła mlecznego o efektach ekonomicznych decydują pasze. Szczególna rola przypada użytkom zielonym, o czym świadczą wydajności mleka uzyskiwane od krów w wielu krajach, w których pasze z łąk i pastwisk stanowią główne źródło składników pokarmowych.